IX. ročník Štěpánského závodu

Rok se s rokem sešel a Vánoce jsou zase tady. A s Vánocemi na Vertikonu je spojen již tradiční Štěpánský závod.

Na letošní, již 9. ročník se sjelo 53 závodníků různých věkových kategorií. Kromě zástupců mladší generace z řad lezeckého klubu Vertikon zde bylo vidět jak tváře pravidelných návštěvníků stěny, tak přespolní lezce, kteří se na Štěpánský závod každoročně vrací poměřit své síly s místními borci.

Již několik let ověřený formát závodu sestával z 32-ti kvalifikačních cest na obtížnost, z nichž většina byla postavena místním zkušeným stavěčem Lubou Polišenským, a 10-ti boulderů, které i díky mladým závodním lezcům Šimonovi a Štěpánovi  Potůčkovým, jenž se na stavbě podíleli, odrážely trendy evropských závodních cest.

 Účastníci byli hodnoceni podle součtu bodů nasbíraných v kvalifikaci, přičemž se počítaly 3  nejhodnotnější přelezené cesty na obtížnost a 3 nejtěžší bouldery. 6 nejlepších v kategorii ženy a muži postupovalo do finále. Od poloviny výsledkové listiny pak byla vyhlášena i kategorie „HOBBY“, tedy lezců „POHODÁŘŮ“.

 Závod probíhal v příjemné, uvolněné atmosféře. Zajímavě postavené bouldery, které vyžadovaly stejnou měrou sílu, obratnost, koordinaci a stabilitu, vyburcovaly k pokusům i ty, kteří to nečekali.

Ženy finále

V ženském finále se utkalo 6 závodnic, z nichž 5 byly holky ze sportovního oddílu Vertikon. Čtyři finalistky úspěšně zdolaly úvodní část cesty a zastavila je až těžká pasáž nad druhým převisem.

O několik chytů dále se dostala Nikola Capandová a nejzkušenější z finalistek Nikola Králíková, která je zároveň úspěšná reprezentantka lezeckého klubu Vertikon, cestu s přehledem topovala.

Muži finále

Finálová cesta mužů začala poměrně svižně, nikdo z finalistů neměl sebemenší problémy. Ty nastaly až na 2. bubnu vlny, kde postupně skončila polovina finalistů. Čtvrtý Filip Havrlant skončil těsně pod přechodem do stropu a 3. místo obsadil Vojta Borýsek, který se dostal ještě o několik chytů dál. Na 2. příčce se umístil Jiří „Django“ Jaroň, který se dokázal dostat až do poloviny stropového převisu.

Nejlepší výsledek zaznamenal Marťa „Mařatický sniper“ Mikulec, kterého odstavil až závěrečný výlez ze stropu do vrcholové stěnky.

 

VÝSLEDKY

 

ŽENY „PROFÍCI“:

1. Nikola Králíková

2. Nikola Capandová

3. Jolana Adámková

 

MUŽI „PROFÍCI“:

1. Martin Mikulec

2. Jirka Jaroň

3. Vojtěch Borýsek

 

ŽENY „HOBBÍCI“:

1. Jiřina Malinová

2. Pavlína Mikulcová

3. Anna Fabičovič

 

MUŽI „HOBBÍCI“:

1. Pavel Mudrák

2. Vlastimil Slinták

3. Ján Hábala

Projekt podporuje