VIII. ročník Štěpánského závodu

Ve středu 26.12. proběhl v Lezeckém centru Vertikon tradičně,  již VIII. ročník Štěpánského závodu.

Závodu se zúčastnilo celkem 41 soutěžících (15 žen, 26 mužů), kteří měli v kvalifikaci na výběr z 36ti cest na obtížnost a 12ti boulderů. 16 nových kvalifikačních cest a bouldery postavil náš zkušený dvorní stavěč Luba Polišenský, kterému vydatně pomáhal také Filip Havrlant. Všechny cesty i bouldery byly podle obtížnosti ohodnoceny body a každý závodník si mohl od 13:00-16:00 zapsat tři nejhodnotnější přelezené cesty a tři nejtěžší bouldery. Šest nejlepších  žen a mužů (profíci) postupovalo do finále a od poloviny výsledkové tabulky byla vyhlašována také kategorie Hobby.

Finálovky byly postaveny v převislých sportovních profilech a cesty se lezly stylem OS. Obtížnost byla 7b pro ženy (profil sloup) a 7c+ pro muže (profil vlna). Stavby cest se opět úspěšně zhostil Luba Polišenský.

Po prohlídce nastupovali do finále muži a ženy současně a tak to pěkně odsýpalo. Věkově byly kategorie „unlimited“ a tak se v ženském boji o bednu představili také mladičké závodnice z lezeckého klubu Vertikon Zlín.  Jedinným topem nakonec zvítězila patnáctiletá Nika Králíková, která v loňské sezóně začala sbírat své první zkušenosti na mezinárodním poli (semifinále MS mládeže v Moskvě a 9. místo na ME v lezení na obtížnost v Imstu, 3. místo na MČR v lezení na obtížnost) a patří mezi zlínské naděje sportovního lezení.

Těžká pasáž za polovinou cesty zastavila hned tři další mladičké finalistky a tak o konečném pořadí rozhodly výsledky z kvalifikace. Druhou příčku obsadila nakonec Nicole Capandová, bronzovou Emma králíková, nepopulární bramborovou Adéla Bodanská, na pátém místě dále skončila Simona Jedlová a finálovou šestku uzavřela Lucie Kratěnová.

V kategorii muži se nejlépe dařilo Šímovi Potůčkovi, který rovněž jako jedinný dosáhl topu a s přehledem zvítězil. Také Šimon má na svém kontě již spoustu úspěchů na závodním poli – připomeňme alespoň vítězství Českého poháru v lezení na obtížnost i boulderingu v kat. A, 5. místo na MČR v boulderingu kat. muži, 18. místo na ME v boulderingu a účast na MS dospělých v Insbrucku. 2. příčku vybojoval Django (Jiří Jaroň), kterého zastavila až stropová sekvence těsně před výlezem do závěrečné stěnky a pro bronz si krásným výkonem dolezl Jan Ševčík.

Na 4. místě skončil Řízek (Martin Řezníček), za kterým se v těsném závěsu seřadili zbývající finalisti Vašek Kovařík a  Marťa Mikulec.

V kategorii Hobby, neboli Pohodáři, zvítězila v ženách Eliška Křížová před Pavlínou Mikulcovou a Vandou Kováčovou a v mužích Dan Bainar, před Víťou Hampalou a Vlastimilem Slintou.

Děkujeme všem soutěžícím za krásné výkony a pohodovou atmosféru, která díky nim závod provází, protože tak opět mohlo být naplněno motto Štěpánského závodu, které zní: „Setkání s kamarády a pohodový závod pro všechny bez rozdílu věku, výkonnosti a hmotnosti“.