Štěpán Potůček a jeho přelez 8b+ na flash

Štěpovi Potůčkovi se ve slovinské  Mišja Peči podařil parádní kousek, když vylezl známou cestu Missing Link (8b+) stylem flash!

Nezbývalo než ho trochu vyzpovídat.

Štěpo, jak dlouho jsi plánoval flash této cesty? Šlo spíš o krátkodobější plán, nebo dlouhodobý cíl?

Věděl jsem, že to zkusím flashnout už něco málo přes rok. Šíma mi ji doporučil, když jsme byli v Ospu naposledy. Dlouhodobým cílem bych to ale asi nenazýval, protože jsem na to nijak specificky netrénoval. Spíš jsem to měl pořád v hlavě a věděl jsem, že to jednou zkusím. Jestli to bude tento rok, nebo až ten další jsem moc neřešil.

 

Kdo ti nejvíc pomáhal s ideální betou?

Tak samozřejmě Šíma. Někdy jsem měl skoro až pocit, že tam jel jen proto. Videa jsem měl taky nakoukané, ale jen to by mi určitě nestačilo. Ve čtvrtek, den před pokusem, Šíma cestu přelezl a důkladně mi popsal každý krok, stup a chyt, takže jsem měl velmi dobrou představu o tom co čekat. Řešil jsem to s ním potom celý den a pořád jsem se ho na něco ptal, abych si byl opravdu jistý, že vím co budu dělat.

Ještě nikdy jsem nevěnoval tolik času přípravě na flashový pokus jak tady.

 

Překvapilo tě nakonec něco v cestě „naživo“, oproti informacím, které jsi měl k dispozici před ostrým pokusem?

Vlastně ani ne. Možná jen obtížnost. Čekal jsem, že to bude malinko lehčí. Nakonec jsem se s tím ale nějak popasoval. Jinak byly všechny chyty a stupy přesně takové, jak mi Šíma popsal a jak jsem si je představoval, takže v ostrém pokusu se mi zdálo všechno hodně známé.

 

Jak dlouho jsi čekal na ten správný okamžik, kdy do cesty nastoupit?

Nečekal jsem, že si budu i s tímto tak hrát.  Většinou nad tím totiž moc nepřemýšlím. Navážu se a lezu. Nakonec to ale trvalo snad dvě hodiny. Původní plán byl jít na to tak v deset, ale to se mi zdálo ještě moc zima, takže jsem do cesty nastoupil až těsně před dvanáctou. Počkat si bylo docela těžké. Zvlášť pro mě, ale vyplatilo se.

 

Můžeš nám prozradit tvé další výzvy a plány v lezení na skalách?

No vzhledem k tomu, že jsem právě vyrovnal svou maximální přelezenou obtížnost s flashem, tak bych chtěl zkusit něco opravdu těžkého. Z krátkodobějšího hlediska další flash. Měl jsem vyhlídnutou ještě jednu cestu na Slovensku (Tanec s vlkmi – původně 8c nyní 8b+), kdyby mě Missing Link nevyšel. Tam ale nejspíš nebudu mít tak skvělou betu, jako od Šímy. Jinak bych chtěl jen víc jezdit na skály. To by mi úplně stačilo.

 

Díky za tvé odpovědi, gratulujeme ke krásnému přelezu  a přejeme spoustu dalších úspěchů!

 

Projekt podporuje