Petzen Climbing Trophy 2018

Ve dnech 6.-8.7. 2018 se v Korutanech, na hranicích Rakouska a Slovinska konala  jedna ze dvou největších mezinárodních soutěží pro kategorie U14, kterou zaštiťuje mezinárodní asociace sportovního lezení IFSC – Petzen Climbing Trophy 2018.

Závodu se zúčastnilo celkem 277 závodníků z 21 zemí celé Evropy, kteří poměřili síly ve čtyřech disciplínách – lezení na rychlost, boulderingu, lezení na obtížnost a kombinaci.

Ze zlínského klubu Vertikon se této sportovní akce účastnili v kategorii U8 - Miroslav Bodanský, v kategorii U10 -  Sára Capandová, Anička Fabičovic, Adéla Bodanská  a v kategorii U12 - Nicole Capandová, Bea Brhelová a Emma Králíková. Pro všechny naše lezce to byly první cenné závodní zkušenosti na tak velké akci, kde měli možnost porovnat své dovednosti s nejlepšími závodníky z ostatních zemí.

Závody probíhaly v průběhu tří dnů. V pátek vpodvečer se lezla 2 kvalifikační kola v lezení na rychlost. V sobotu dopoledne bylo pro každou kategorii připraveno celkem 8 boulderů (rally formát – bez finále) a večer byla na pořadu finálová kola v lezení na rychlost, kam postoupili 4 nejrychlejší závodníci z každé kategorie.  V neděli přišlo na řadu lezení na obtížnost, nejprve 2 kvalifikační cesty, které se lezly stylem flash, ze kterých postupovalo 6 nejlepších lezců do finále lezeného na OS.

Nutno říci, že konkurence byla opravdu silná a některé země, jako např. Bulharsko, Rakousko, Slovinsko mají v mládežnických kategoriích velkou převahu. Přesto se naši závodníci neztratili a podali krásné výkony na hranici svých možností a jako bonus jsme měli i dvě finálové účasti. O tu první se vcelku nečekaně postaral Mireček Bodanský, když se se svým časem probojoval z 3. místa do finále rychlosti kategorie U8, ve kterém obsadil nakonec krásné 4. místo.  V lezení na obtížnost se do finále kategorie U10 podařilo dostat ze  4.místa Adélce Bodanské, která si nakonec  ve značně převislé finálové cestě vybojovala  2.místo. Vedle Individuálního hodnocení bylo vyhlašováno také pořadí zastoupených klubů, kde skončil Vertikon tým na 11. místě z celkového počtu 84 klubů Evropy.

Akce se vydařila nejen proto, že si všichni dobře zalezli a získali cenné zkušenosti na poli mezinárodních závodů, ale také díky tomu, že závody byly pořádané v opravdu pěkném prostředí Korutan, které nabízí spoustu možností pro vyžití, takže vedle závodění byl čas i na výlety a zábavu.