MČR na obtížnost dospělí - Praha Zličín 27. - 28. 10. 2018

A je to tady opět! Obrovské nákupní centrum, stěna ve vstupní hale postavená jen pro tuto příležitost, nejlepší čeští lezci. Kdo si nechal ujít nejvýznamnější český závod tohoto roku, přišel opravdu o dost. Na startovní listině bylo celkem 28 mužů (z nich 15 juniorů) a 22 žen (z nich 15 juniorek) a nechyběly ti nejlepší jako Adam Ondra, Jakub Konečný, Martin Stráník, Iva Vejmolová, Eliška Adamovská a další. Za náš tým startovala věkem stále mládež a to Lenka Slezáková, sourozenci Katka a Jan Macharáčkovi a kluci Šimon a Štěpán Potůčkovi.

Stěna doznala oproti minulému roku malé změny, chyběl krátký stropový převis ve druhé polovině, což pro nás znamenalo asi mírné plus. Výška stěny 13 metrů, převislost asi 6 metrů. O cesty se postaral stavěčský tým Martin Jech a Vilda Chejn, lezlo se na strukturách značky Aix a chytech Flathold a Cheeta. Jen pro představu -  nejčastěji buď velká oblina nebo malá řezka, ať už samostatně nebo na krabici Aix či oblině. Oba typy oblin mají své nástrahy, Cheety jsou pískované jen v určité části, zbytek je hladký jak porcelán a Flatholdy mají tak jemnou strukturu, že se velmi rychle zanesou, opotí a nečekaně smeknou. Lezci se s nimi mohli seznámit i na rozlezové stěnce, která byla tentokrát umístěna ve stanu mimo budovu, s luxusním horzkovzdušným vytápěním. Je třeba říct, že cesty byly skutečně velmi pěkné, atraktivní, se spoustou nástrah a těžké od samého začátku.

V sobotu ráno začal závod kvalifikací mužů, pravá fialová cesta pustila do topu 10 lezců (mezi nimi byli i Šimon a Štěpán), levá modrá cesta byla podstatně tvrdší, topy byly pouze 3.

Naši kluci začínali v náročnější modré cestě, nejlépe zalezl Šimon výkonem 28 (průběžné 7. místo v cestě), Štěpánovi smekla noha na 21 bodech (16.místo) a Jenda dává pouze 13+ (20. místo).

V druhé cestě nastupoval první Štěpán a jeho snaha napravit zaváhání v první cestě vyšla, krásně si to pohlídal až do topu. Obdobně i Šimon nezaváhal a zapsal top. Jenda zvládl první polovinu cesty a poté, co se s problémy dokázal naskládat do odpočinkové pozice s kolenem a trochu se spravit, zapomněl na klíčové přehození levé ruky na krabici a už byl dole s průběžnou 23. pozicí v cestě.

Až na jednoho závodníka postupovalo celé startovní pole do zítřejšího semifinále, které už bylo zároveň i finálem pro mládežnické kategorie A a juniory. Šimon postupoval ze 7. místa, Štěpán z 10. místa, Honza z 22. místa. Vše bylo tedy zatím otevřené a teprve zítřek měl rozhodovat.

Po kvalifikacích mužů nastupovali ženy. Pravá fialová cesta zůstávala, napočítal jsem tam 5 změn, většina k lehčímu, v závěru cesty ovšem i malé ztížení oproti mužské verzi. Levá zelená cesta byla úplně nová. Katka začínala na zelené, zalezla hezky, škoda jen, že se jí nepodařilo cvaknout hned z první pozice ze spoďáku u 5. presky, jinak není asi co vytknout. Ve druhé cestě jsme chtěli zvládnout místo s těžkým zapnutím 5. presky  z paty - to se povedlo, na další kříž ale Katka potřebovala posunout spodní nohu, nakopla patu zpět, ale už to nedotáhla. Po kvalifikacích 12. místo.

Lenka, která trénuje pod vedením Tomáše Bintera st., zalezla v obou cestách vyrovnaný výkon, po kvalifikacích 6. místo. Všechny ženy postupovali do semifinále. Zatímco dnes se lezlo stylem flash,  kdy vše předlézal stavěč Martin Jech, zítra nás čekal už pouze styl OS.

Na neděli jsme si pospali o hodinku déle, zrána bylo chladno a deštivo, proto je nejlepším řešením vyrazit na nákupy, třeba na Zličín a u toho si ještě třeba trochu zalézt. Obě semifinálové cesty v zelené barvě, mezitím spousta žlutých Aix krabic – kdo se v tom má vyznat? Po chvilce přemýšlení se jednotlivé kroky postupně odhalují a my už tušíme, že levou cestu polezou ženy a vpravo se nám představí muži. Uzavření izolace v 9 hodin, prohlídka cest 6 minut a už to frčí.

Z našich barev nastupoval Honza jako první. Vůbec se mu ovšem nezadařilo a tak jeho výkon stačil pouze na celkové 25. místo. Věřím, že si Honza ještě spraví chuť na prosincovém MČR v boulderingu, který je mu mnohem bližší.

Jako druhá šla Katka a bohužel ji zastavil dynamický nátah z oblého umyvadla do boule u 3. presky, který ani nadvakrát nedokázala dotáhnout. Celkově 15. místo v ženách, ve své kategorii A skončila na 8. místě.

Lenka dala bez problémů 6 presek, pak se ještě docela porovnala na dvou menších lavorech, kde takticky získala body za ten vrchní, pokračovala doleva, ale přískok pravou rukou do něj už nezvládla. Tento výkon stačil na postup do ženského finále ze 7. místa, v kategorii juniorek dosáhla na bronzovou medaili.

Do své zelené cesty dále naburácel Štěpán a předvedl průběžně nejlepší výkon, stal se tak novým vedoucím závodníkem semifinálové cesty. Spadl až v těžkém kříži z lavoru do řezky přes menší hranu ve výlezu do závěrečné stěnky. Jeho řev v posledních krocích úplně zanikl v davu povzbuzujících a hned po spuštění na zem rozdával Štěpa úsměvy na všechny strany.

Šimon zalezl taktéž velmi dobře, zapnutí 6. expresky však nechal až na lavor z levé ruky, těžký fix, snaha o vrácení pravé ruky do pomocného chytu, do pohybu si nedokázal více lehnout a kříž nedotáhl.

V tuhle chvíli bylo jasné, že mistrem republiky v kategorii A se stává Štěpán, Šimonovi patří 2. místo a 3. skončil taktéž skvěle lezoucí Albert Musil z Písku, který zaostal jen o chyt za Šimonem.

Velká gratulace, díky hoši!!!

Velmi potěšitelné bylo, že jak Štěpán, tak i Šimon se těsně probojovali do mužského finále, a tedy je uvidíme ještě večer. Prostor pro zlepšení konečného umístění byl minimální, ale už i ten pocit být v izolaci s Adamem Ondrou, Martinem Stráníkem, Kubou Konečným a dalšími stál za to. Prostě kluci si to šli užít, už teď měli splněno, ale to neznamená, že by ještě nezabojovali, vždyť stát se může cokoli.

Finálová cesta žen se ukázala jako velmi těžká, tři závodnice včetně Lenky skončili ve stejném tahu   z levé paty na řezku na krabici a ani vítězná Iva Vejmolová se neprobojovala do vrcholové partie, kde čekaly už od pohledu velmi náročné přískoky do zlých bočáků. Druhá skončila Eliška Adamovská, třetí Eliška Novotná. Lenka Slezáková skončila na konečném 6. místě.

Finálová cesta mužů nabídla úžasnou podívanou. Už nepříjemný náskok u 4. expresky notně potrápit třeba Tomáše Bintera, krok do lavoru u 5. expresky už vytrestal jak naše kluky, tak i Toma, který  se jej snažil naskočit oběma rukama. Delší lezci toto místo zvládli bez větších problémů, a dále jsme byli svědky tří různých programů. Kuba Hlaváček si to namířil přímo navrch variantou „velká zkratka“,  Martin Stráník dal aspoň „malou zkratku“ a všichni ostatní to raději nechtěli riskovat a oblezli povinnou kličku zprava, která vypadala pro všechny až skoro odpočinkově. Za ní už se to však začalo řadit. Co závodník, to nádherné výkony! Nejdále se nakonec dostal Adam Ondra, i když ani jemu se nepodařilo cestu topoval a to dokonce ani po skončení závodu, kdy dával opakovaný pokus. Druhý skončil Jakub Konečný, třetí Martin Stráník.

Na závěr je třeba pochválit bezchybnou organizaci závodu a velmi dobré jističe z ruzyňské stěny. Naše další příprava bude směřovat k MČR v boulderingu, jehož start se posunuje až na začátek prosince. Tak držte pěsti !!!

Kompletní výsledky závodu naleznete na:

https://www.horosvaz.cz/soutezni-lezeni/prehled-zavodu-cr/kalendar-zavodu-2018/

Záznam finále mužů:

https://www.youtube.com/watch?v=WYtQ0pyz-kE

 

Tom Sycha

Projekt podporuje