MČR mládeže 2014 Praha - Big Wall

Článek od Birka (Tom Sycha) o MČR mládeže v Praze, kterého se účastnili i členové Vertikon teamu.

MČR mládeže 2014 Praha Big Wall

MČR mládeže se konalo 4. 10. 2014 na pražské stěně Big wall. Jak už sám název napovídá,
jedná se o stěnu úctyhodných rozměrů, která nabízí asi 20 metrů dlouhé spíše kolmé až mírně převislé lezení po obvodu stěny (zde byly postaveny kvalifikační cesty a později i finále pro kategorie U10, U12),
2 sportovní převislé pilíře (v pravém vedly finálové cesty pro kategorie U14, B, A, J),  v patře rozlehlou bouldrovku a prostorné zázemí. Závodní cesty slibovaly na první pohled krásné vytrvalostní lezení
po moderních chytech.

Z lezeckého oddílu Vertikon Zlín se zúčastnilo v jednotlivých kategoriích celkem 16 závodníků, a sice:

U10: Ema Králíková

U12: Nikola Králíková, Julie Švrčinová, Linda Pospíšilová, Martin Mikulec, Matyáš Dostál

U14: Eliška Kudrnová, Sára Smilková, Katka Macharáčková, Šimon a Štěpán Potůčkovi, Dan Bainar

B: Kája Janská, Eda Balloš, Honza Macharáček

A: Kuba Dvouletý

Závod začínala nejmladší kategorie. 20 metrů dlouhá bílá cesta v kolmém profilu byla technicky náročná, nejlépe sedla klukům, kteří se dostali až na samý závěr cesty, kde chybělo jen pár centimetrů
do topového chytu. I ve druhé cestě zalezli kluci velmi slušně, ale konkurence v této kategorii je opravdu velká.  Nikča zalezla velmi hezky, po první cestě byla na průběžném 11. místě.
Ve druhé cestě však nechtě šlápla na nýt a její pokus byl rozhodčími zastaven. Pro Julču s Lindou
to byl první závod republikové úrovně, takže jsem byl mile překvapen, že se holky závodního prostředí nijak nezalekly a s cestami se popraly.  V mladší kategorii nám to zatím na finále nestačilo,
ale už je to blízko…

V kategorii U14 začínaly holky v černé cestě po větších, ale oblejších chytech, Katka spadla na konci této pasáže, kde vše trochu uspěchala a nedokázala najít správné stupy, Sára s Eliškou toto místo s problémy vyřešili, ale následující pasáž po malých lištách je zastavila – najít vhodné řešení tohoto
ze země těžko čitelného místa se nepodařilo. Jak se ale nakonec ukázalo, tak zde popadali takřka všichni, takže vše bylo stále otevřené a rozhodovala druhá kvalifikační cesta.
Spodní polovina nebyla až tak těžká a holky dokázaly s menšími problémy dolézt až do “no handu“  s kolenem za velkou strukturou. Málokomu se ale podařilo tento odpočinek dostatečně využít,
a tak chyběla silová rezerva ve zbytku cesty, kde obtíže narůstaly. Holky ale zabojovaly –
postup do finále:  Sára ze 4. místa, Eliška z 6. místa.

Kluci v kategorii U14 to měli časově mnohem náročnější, časový skluz pomalu narůstal,
ukázalo se, že prostor, který si pořadatelé vyčlenili pro závodní cesty, byl příliš malý – nešlo lézt více cest současně – a tak kluci odlezli první kvalifikaci a druhou lezli asi až za dalších 5 hodin. Všichni tři zalezli dle svých současných možností – na finále to stačilo Šimonovi ze 4. místa a Štěpánovi z 6. místa. Dan skončil na slušném 11. místě.

Jediná dívka v kategorii B Kája Janská zabojovala hned v první cestě a vše vypadalo velmi slibně.
O to více zamrzela chyba v cestě druhé, kdy se Káje takřka na začátku smekla noha a šance na finále se rozplynuly. Oba kluci kategorie B – Honza a Eda, zalezli v kvalifikacích červenou cestu na hranicích svého maxima. V mírně převislé stěně se Honzovi po velkém boji v závěrečném kolmém výlezu podařilo  topnout! Eda šel větší část cesty velmi zkušeně a v klidu, pak ale přišel nepříjemný kříž
přes dírku, a i když to Eda zkoušel vymyslet i jinak, nepodařilo se.
Druhá cesta v kolmém sedla opět lépe Honzovi, kdy mu došlo až kousek pod topem, Edovi chyběly ještě asi 3 expresky. Po kvalifikaci tedy Honza postupoval ze skvělého 4. místa, Edovi finále těsně uniklo – celkově 9. místo.

V kategorii A nastupoval Kuba Dvouletý hned jako první. Spodek cesty v pohodě, ale ve vrcholové technické pasáži po malých lištách se nedokázal patřičně srovnat a najít správné řešení.
I nervozita asi sehrála své. Po této cestě byl Kuba na průběžném 7. místě. Bylo jasné, že v případě druhé cesty nemůže nechat nic náhodě, a musí zalézt naplno. Černá cesta byla tvrdší, několika závodníkům se nepodařilo zapnout 5. expresku ze špatného stisku, zkusili lézt dál, kde už to však nebylo možné vůbec.

Kuba se tohoto místa vůbec nezalekl, předvedl druhý nejlepší výkon ze všech a postupoval do finále
ze 4. místa. Celkově jsme měli po kvalifikacích 6 postupujících do finálových bojů: Eliška Kudrnová, Sára Smilková, Šimon a Štěpán Potůčkovi, Honza Macharáček a Kuba Dvouletý.

Finálové cesty vedly převislým pilířem. Kategorie U14 (kluci i holky) měla oranžovou cestu,
která vedla pravou tupou hranou, mírně převislé technické lezení obtížnosti asi 7b+.
Holky předvedly takřka stejný výkon – Eliška se dostala o jeden chyt dále – celkově 4. místo, Sára těsně za ní – celkově 5. místo. Šimonovi se nepodařilo vyřešit první těžké místo – celkově 7. Místo
(z kvalifikace postupoval ze 4. místa), Štěpán dolezl podstatně dále (z kvalifikace postupoval
z 6. místa)  – celkově krásné 3. místo!

Honza Macharáček i Kuba Dvouletý šli stejnou finálovou cestu v levé části pilíře obtížnosti asi 8a/a+. Spodní část cesty byla už převislejší a na závěr čekal náročný výlez do kolmé stěny. Honza celkem v pohodě překonal první nástrahy a dostal se až do větší obliny, z níž byly dvě možnosti jak jít dál. Honza přišel pouze na jednu z nich, což znamenalo udělat nejistý silový odtlak doleva,
na který už po pár neúspěšných pokusech nezbylo dostatek sil. Celkově 8. místo. Kuba dolezl bez problémů mnohem výš a spadl trochu nečekaně v dynamickém kroku doprava, kdy se mu nepodařilo, dobře trefit doskakovaný chyt. Hned po pádu tušil, že tento výkon zřejmě na prvenství stačit nebude. Jak se nakonec ale ukázalo, tak vítězný Petr Kliger zalezl ve finále úplně stejně jako Kuba a rozhodoval výsledek z kvalifikace. Kubovi to nedalo a hned po skončení finále zkusil cestu znova a dolezl