Naši sporťáci na MČR v Písku

Boulderový závod - Honza Macharáček. Foto: Monika Brkalová.

… tak jsme se po prázdninách zase nějak posbírali, zlehka potrénovali a vyrazili se podívat rovnou na MČR v Písku. Ze Zlína celkem dálka, proto jsme se rozhodli pro odjezd už v pátek odpoledne a přespali v penzionu v Písku, kde nocovali i další závodníci. Macharáčkovi vyrazili samostatně celá rodina a nás 8 půjčenou dodávkou od Jirky z M stolárny (díky). Náš tým vypadal následovně: Šimon a Štěpán Potůčkovi, Dan Bainar (kategorie C), Sára Smilková, Eliška Kudrnová, Katka Macharáčková (kategorie C), Jan Macharáček, Jakub Hrstka (kategorie B).

Všichni jsme se sešli až ráno na stěně při prezentaci, no a pak už to byl opravdu fofr. Chlapců se sešlo 60, holek 54. Na nástěnce se objevil rozpis cest pro jednotlivé kategorie a moderátor závodu už upozorňoval na to, které cesty budou předlezeny. My jsme se snažili se v té změti nějak zorientovat, ale v takovém počtu lidí na tak malém prostoru to byl docela problém. V zápětí se objevilo vylosované pořadí lezců ve skupinách a hned to bylo jasnější.

Začínaly holky kategorie C, černá cesta postavená úplně vzadu, charakterem vždy kus mírně převislého a pak malý stropový převísek, takhle třikrát za sebou. Hned jako třetí v pořadí začínala Sára, kterou nervozita natolik roztřepala, že to ze začátku vypadalo, že se ani netrefí nohou na stup. Naštěstí se to po pár metrech srovnalo a Sára chytila tempo. Jako problém se však ukázaly tři dvouprstové dírky za sebou, které Sáru stály spoustu sil (60 bodů). Katka nastupovala z 10. místa, začátek v pohodě, uprostřed cesty ale ujela noha, Katku to otevřelo a už se houpala v laně (46 bodů). Škoda, určitě by dolezla mnohem dál. Nejvíce času na pozorování měla Eliška, která šla až z 18. místa. Eliška dovede zabojovat a to se jí podařilo i zde, dolezla nejdále ze všech holek (90+ bodů).

Kluci sledovali výkony děvčat a snažili se co nejvíce odkoukat. Nastupovali totiž hned po nich na stejnou cestu. Štěpán lezl velmi vyrovnaně, dostal se až pod hranu posledního převisu, kde se mu však nedařilo vyřešit boulder přez hranu. Chybějící výšku musel nahradit velmi silovým fixem z vysoké nohy, to se podařilo, ale už to bylo nad rámec časového limitu (82+ bodů). Šimon se dostal do úplně stejné pozice pod hranou převisu jako Štěpán, ale ke stejnému řešení jako brácha se neodhodlal a z nižšího stupu to nedošáhl (82+ bodů). Dan se cesty rozhodně nezalekl, první metry dal bezchybně jako zkušený borec, ale prakticky ve stejném místě jako Katka náhle padá (44 bodů).

Mezitím už lezou Honza s Kubou (kategorie B) svou první kvalifikaci po červených chytech v táhlém převise, který se v závěru narovnává až skoro do kolmé. Už odspodu to vypadá na delší tahy po slušných chytech, kdy ve dvou místech je klíčové pořadí rukou. Kuba cestu celkem bez problémů topuje, hodnotí asi jako 7 UIAA. Honza leze velice hezky, ale v závěru už nezůstala silová rezerva na to, aby se správně srovnal v obrovských boulích a šel do menších lišt ve výlezu (72+ bodů).

Stejnou cestu šli za chvíli i dívky a chlapci kategorie C jako svou druhou kvalifikaci. Dan se rval statečně, ale přece jen na takhle těžké cesty ještě nemáme natrénované (22 bodů). Šimon pokazil pořadí rukou na začátku, podařilo se mu pokračovat dál, ale za cenu velké silové ztráty, která se za chvíli projevila (30 bodů). Nejlépe zalezl Štěpán, který dal začátek bez chyb a spadl o kus výš, kdy se mu nepodařilo doskočit dobrý chyt(38+ bodů). Jak se ukázalo, tak pro Štěpána to stačilo na postup do finále.

Holkám tato cesta moc nevyšla, rozhodně měly na lepší výkon. Katka se zapletla hned na začátku a takové chyby se v tak převislém profilu těžko dohánějí (24+ bodů). Eliška začátek zvládla, ale zastavil ji dlouhý přešah do dobrého chytu, kdy zapomněla na přídrž pro levou ruku (38+ bodů). Sára toto místo dala, ale hned další krok zkoušela dvakrát ze špatné nohy, což nestačilo (40 bodů).

Jako druhou kvalifikaci šli Honza s Kubou žlutou cestu ve velmi mírně převislé stěně. Cesta byla celkem v klidu lezitelná až do velké obliny otočené na spoďák. Tu se Honzovi už nepodařilo podrtit (56+ bodů), Kuba to zmákl a přidal pár pěkných přešahů po malých lištách (70 bodů). Samotný závěr byl asi hodně těžký, popadala tu spousta zkušenějších a starších závodníků.

Po kvalifikacích bylo jasno: máme 2 finalisty – Jakub Hrstka (kategorie B), Štěpán Potůček (kategorie C). V přestávce na dostavbu finálových cest, byla možnost pro děti, které nepostoupily do finále, zúčastnit se bouldrových minizávodů. Toho děcka využila a dařilo se.

Do finále nastupoval první Štěpán, lezla se upravená žlutá cesta, kterou měli Kuba s Honzou jako druhou kvalifikaci. Štěpán to v pohodě zvládl asi do půlky, kde ho zastavil dlouhý přešah, který vzhledem ke své délce bylo nutné provést dynamicky (40 bodů). Hezké 8. místo.

Kubu čekala podstatně těžší cesta v levém převislém sportovním sektoru. Kuba lezl i finálovku velice hezky, bez chyb, dostal se až do chytu s několika boulemi, kde si každý musel najít tu nejlepší pozici rukou (boulí moc, ale jedna horší než druhá). Kuba zazdil chyt za hranou a drsně to odpálil do dalšího stisku přímo nad hlavou, čímž možná udělal nejtěžší boulderový krok v celé cestě. Doskakovaný chyt překvapivě udržel, ale najednou nebylo jak dál… Škoda (40 bodů). I tak si Kuba polepšil na suprové 6. místo.

Konečné výsledky:

Kategorie C - chlapci:

  • 11. Dan Bainar
  • 9. - 10. Šimon Potůček
  • 8. Štěpán Potůček

Kategorie C – dívky:

  • 18. Katka Macharáčková
  • 13. Sára Smilková
  • 12. Eliška Kudrnová

Kategorie B – chlapci:

  • 12. Honza Macharáček
  • 6. Kuba Hrstka

Tak po prvním závodu asi zhruba víme, jak na tom jsme ve srovnání s celorepublikovou konkurencí. Není to špatný začátek, zvláště když vezmu, jak na tom byla většina začátkem září. Doufám, že se do toho teď pořádně opřeme, protože celá závodní sezóna je teprve před námi…

Tom Sycha

MČR Písek - Honza Macharáček. Foto: Monika Brkalová.
MČR Písek - Eliška Kudrnová. Foto: Monika Brkalová.
MČR Písek - Kačka Macharáčková. Foto: Monika Brkalová.
MČR Písek - Eliška Kudrnová. Foto: Monika Brkalová.
MČR Písek - Sára Smilková. Foto: Monika Brkalová.
MČR Písek - Šimon Potůček. Foto: Monika Brkalová.
MČR Písek - Štěpán Potůček. Foto: Monika Brkalová.
MČR Písek - Kuba Hrstka. Foto: Monika Brkalová.
Vyhlášení vítězů dívky kategorie B. Foto: Monika Brkalová.
Vyhlášení vítězů dívky kategorie J. Foto: Monika Brkalová.

Projekt podporuje