Na MČR ve Zličíně 22.-23.10. 2016 lezci Vertikonu opět bodovali!

O víkendu 22. a 23. 10. se konalo v Praze Mistrovství ČR v lezení na obtížnost. Organizátoři se tentokrát rozhodli pro netradiční místo a vybrali veřejný prostor v obchodním centru Zličín. 

O cesty se postarali Honza Zbranek a Jenda Šolc. Úkol měli náročný, protože na daném prostoru mohli postavit pouze dvě cesty vedle sebe. Rovněž přestavby cest před semifinálovými a finálovými závody museli mít bezvadně secvičeny.

MČR již tradičně zabere dva dny a účastní se nejenom dospělí, ale také junioři kategorií A (16–17 let) a J (18–19 let). Formát je náročnější na pochopení, ale při troše snahy se to zdaří: kategorie jsou pouze dvě (ženy a muži) a kvalifikační cesty se lezou první den, a to bez ohledu na věk. Podle výsledků se sestaví startovní listina pro semifinále MČR, do kterého postupuje 26 nejlepších závodníků v každé kategorii, opět bez ohledu na věk. Navíc se podle kvalifikačních cest vyhodnotí startovní listiny pro finále juniorských kategorií A a J, kam se dostane 8 nejlepších mládežníků. V praxi to znamená, že semifinálový závod MČR je zároveň finálovým závodem pro juniorské kategorie. Ze semifinálových bojů postupuje 8 nejlepších do finále MČR bez ohledu na věk.

Celkový počet závodníků v mužích byl 36, z toho 13 za chlapce A a 5 v juniorech J. Žen sebralo odvahu na start 22, z čehož 9 startovalo v kategorii A a juniorek bylo 6. Dívky tedy měly účast v semifinále jistou, a proto mohly všechny nastoupit do kvalifikačních cest s čistou hlavou.

Za Vertikon se na MČR vypravili pouze zástupci juniorských kategorií - Lenka Slezáková (dívky A), Kuba Dvouletý (chlapci J) a Eda BallošHonzou Macharáčkem (chlapci A). Pro závodníky byly připraveny dvě kvalifikační cesty. Pánové začínali v sobotu dopoledne a ženy si svoje kvalifikace užily až odpoledne.

Chlapci A: Honza se v první kvalifikační cestě dostal hodně vysoko a k TOPu mu zbýval jen kousek. Skončil tak sedmý v kategorii A po šestici závodníků, kteří dosáhli TOPu. Eda vypadl zhruba v polovině převisu a bylo jasné, že na postup do finále mezi chlapce A bude muset zabojovat. To se podařilo a oba se po kvalifikacích umístili přátelsky vedle sebe na 7. a 8. místě ve své kategorii. Honzovi výkon zároveň stačil na postup mezi dospělé semifinalisty.

Chlapci J: Kuba mohl nastoupit do kvalifikací také klidně, protože juniorů bylo pouze pět. První cestu topovali všichni závodníci, druhá byla podstatně obtížnější a topového chytu nedosáhl nikdo z juniorů. Kubův výkon s přehledem stačil na účast v chlapském semifinále, kam postupoval z 16. místa.

Semifinálová cesta dospělých (a finálová pro kluky A i J) byla pro borce nachystána na nedělní dopoledne. Podle pravidel se lezla stylem on-sight a byla hodně obtížná od samotného počátku. Ani celkovému vítězi Kubovi Konečnému se ji nepodařilo topovat. Nepříjemné technické balancování na malých chytech na samém počátku bylo následováno traverzem s nejistými nohami do tří černých oblin, které sice byly velké, ale to bylo tak všechno (viz foto). Obliny se klukům nepodařilo překonat, ale nutno podotknout, že představovaly konečnou pro celou řadu starších závodníků. Kuba v kategorii J vybojoval medailové 3. místo a Eda s Honzou obsadili 8. a 9. příčku mezi chlapci A.

Dívky A: V Lenčině kategorii A závodilo 9 slečen, a protože celkově bylo žen pouze 22, kvalifikační cesty si Lenka mohla užívat. Topové madlo obou kvalifikačních cest dobyla pouze ona a Iva Vejmolová, takže postup do dalších bojů byl jistý.

Semifinálová cesta žen byla těžší stejně jako u mužů (chlapců) a představovala dobré finále pro dívky A a J. Na TOP nedosáhla žádná ze závodnic. Lenka výkonem 48+ s přehledem zvítězila ve své kategorii a stala se tak mistryní ČR mezi dívkami A!

Do finále žen postupovala z děleného druhého místa. Pánové Zbranek a Šolc připravili finálovou cestu, která v klíčových partiích traverzovala stěnu a vedla po velkých oblinách. Byla krásná esteticky a slibovala pěknou podívanou. To se také splnilo a bylo se na co dívat. Cesta nejlépe sedla Veronice Šimkové z Brna, která uplatnila svoji vyzrálou techniku s patičkami. Lenka vybojovala skvělou 3. příčku za Ivou Vejmolovou.

Je třeba připomenout také muže. Tam zcela dominoval mládežník Kuba Konečný, který jako jediný dal TOP ve finálové cestě mužů. Podívaná stála rozhodně za to a publikum to jasně dalo najevo.

Na závěr došlo k vyhlášení nejen samotného MČR 2016, ale také k uzavření seriálů Českého poháru dospělých (ČP) a Českého poháru mládeže (ČPM) v lezení na obtížnost za rok 2016. Za Vertikon se v celkovém hodnocení na bednu vítězů dostavila Lenka s Kubou:

Lenka: 1. místo v ČPM (dívky A), 3. místo v ČP

Kuba: 3. místo v ČPM (chlapci J)

Velký dík patří organizátorům závodů, kteří se odvážně rozhodli pro netradiční krok a pořádali MČR ve veřejných prostorách nákupního centra. Pro propagaci lezeckého sportu tak udělali hodně. Obdiv patří sehrané partě stavěčů, bez jejichž citu pro prostor, pečlivou předchozí přípravu a osobní znalost výkonnosti závodníků by nebylo možné takové závody úspěšně uspořádat.

Celkové výsledky MČR 2016 jsou k nahlédnutí zde.

Některé fotky jsou zřetelně lepší než ty moje - ryze dokumentační a amatérské. Ty lepší fotky jsou opatřeny podpisem. Poskytla je Monika Brkalová, za což ji patří dík.

Jirka Slezák

Projekt podporuje