Mladí zlínští lezci na Českém poháru mládeže - Cibulka Praha, 20. 4. 2013

Terka radí holkám před kvalifikací. Foto: Monika Brkalová.

Na první letošní závod Tendon Českého poháru mládeže v lezení na obtížnost v sobotu na pražskou Cibulku vyrazila i čtveřice odvážných lezců z Vertikonu Zlín – Sára Smilková, Eliška Kudrnová, Honza Macharáček a Jakub Hrstka. Slovo „odvážných“ jsem nepoužil náhodou, protože Tendon ČPM je nejvyšší dlouhodobou celostátní soutěží, ve svých kategoriích se zde utkávají nejlepší čeští lezci a tomu odpovídá i obtížnost závodních cest, takže nastoupit do této soutěže jen s minimem zkušeností z jednoho či dvou startů v regionálních závodech jako Eliška, Honza a Kuba chce skutečnou odvahu. Hlavní cenu za statečnost si však zaslouží Sára, pro kterou to byl vůbec první oficiální závod!

Sára s Eliškou závodily v kategorii C, tedy mezi dívkami ve věku 12 – 13 let. Jejich první kvalifikační cesta vedla po kolmé struktuře a měla těžký boulder přes špatnou oblinu hned v úvodní pasáži, kde se s potížemi potýkala řada zkušených závodnic. O to víc překvapila Eliška, když v problémovém místě dokázala splnit taktické pokyny, těžké místo překonala, pak vyřešila ještě další náročné pasáže, lezla a lezla - a když už se zdálo, že se dostane někam, kde začíná boj o finále, došly jí psychické síly vyčerpané řešením mnoha nezvyklých těžkých kroků (fyzicky by to asi ještě kus šlo) a následoval pád – její výkon ale znamenal vynikající 13. místo po první kvalifikační cestě.

Sára do cesty nastoupila hned po Elišce, v boulderu přes oblinu bojovala a snažila se klíčový krok vyřešit několika způsoby, ale nakonec spadla podobně jako několik dalších závodnic, což stačilo po první kvalifikační cestě na dělené 17. místo.

Druhá kvalifikační cesta byla pro holky vysloveně těžká – kolem 8+ UIAA. Eliška zvládla nástupní pasáž, pak ale v silovém kroku nechala nohy níž, než bylo třeba, z toho vyplynul pád, dělené 14. místo v cestě a výborné dělené 13. místo celkově.

Sára ji následovala stejným způsobem jen o kousek níž – obtížnost kroků ji zaskočila, sílu ale nahradila bojovností, což pak vedlo k tomu, že nohy zůstaly níž, než měly, a to závodní cesta neodpouští. 18. místo ve druhé kvalifikační cestě znamenalo stejnou pozici i celkově. To není na první závod vůbec špatné – i když jde o umístění v závěru startovního pole, dokázala Sára ve svém vůbec prvním závodě nebýt poslední mezi elitou. V této souvislosti je třeba připomenout, že historie zná pozdější reprezentanty, kteří svých několik prvních startů na Českém poháru mládeže zakončili na úplně posledním místě…

Kluci soutěžící v kategorii B (14 – 15 let) měli svou první kvalifikační cestu rovněž po atypické struktuře, na rozdíl od holek navíc s převislými pasážemi. První se do cesty vrhnul Honza, jenž bojoval se špatnými chyty, umístěnými daleko od sebe a hlavně s nezvyklým lezením nohama po struktuře, kde musí závodník odhadnout, která místa jdou ustát a jak se srovnat, aby šel udělat další krok. V rozhodujícím místě Honza už nohy nevyřešil, ale podal vynikající výkon – skončil v této cestě na 13. příčce, o kterou se dělil s loňským reprezentantem Pavlem Krůtilem a pouhé 4 kroky od 2. pozice!

O něco později do cesty nastoupil Kuba, který už absolvoval dva závody nižší kategorie a v jednom z nich (regionálním Tendon cupu v Olomouci) dokázal dokonce zvítězit. I jeho zastavil stejný boulder jako Honzu, Kuba ale dokázal udělat ještě pohyb vzhůru, hodnocený rozhodčími jako +, což ho posunulo o místo před Honzu na 11. pozici po první kvalifikační cestě.

Najednou šlo klukům o hodně – protože do finále postupovalo 8 českých závodníků a v této kategorii startoval i vynikající slovenský reprezentant Tomáš Plevko, bojovalo se o 9 finálových míst, k nimž oba zlínští lezci neměli po první cestě daleko.

Ve druhé kvalifikaci naopak poslal los do cesty prvního Kubu. Cesta byla opět těžká – kolem 9 UIAA a náročná jak fyzicky, tak technicky. Kuba vypadal silově výborně, s přehledem vyřešil několik bouldrových problémů a zastavila ho až oblina ve stropové hraně otočená na spoďák, kde Kuba zapomněl vyměnit nohy a boule tak nešla udržet. Znamenalo to ale skvělé 5. místo ve druhé kvalifikační cestě, 9. místo po obou kvalifikacích a tedy postup do finále!

To nakoplo Honzu, který startovní pole v této cestě uzavíral. Do cesty přímo vlétl, ale byl tak přemotivovaný, že chyt, který měl nabrat nejprve shora a pak přidat druhou ruku do stejného chytu na spoďák nabral rovnou jako spoďák a cesta ho dál nepustila. Bylo z toho 15. místo ve druhé kvalifikaci a ztráta šancí na finále, ale celkově solidní 14. pozice v elitní konkurenci hned za již zmíněným loňským reprezentantem v této kategorii Pavlem Krůtilem.

Kubu pak čekalo finále v převislém profilu. V úvodní části cesty měl Kuba zjevnou fyzickou převahu, pak ale následoval boulder, kde bylo třeba se vyvěsit do bočáku, nabrat pod sebou spoďákovou dírku a z ní pak jít dynamicky druhou rukou nahoru do dalšího chytu. Kuba se ale rozhodl dírku ignorovat a skočit do dalšího chytu rovnou a ač letěl dlouho a krásně, stejně nedoletěl… Protože to byl let směrem, kterým se místo nedalo přelézt, nemohli mu za něj rozhodčí přidělit ani + a právě tohle znaménko ho dělilo od šance na zlepšení umístění proti pořadí po kvalifikacích. Přesto je účast ve finále při jeho prvním startu v Tendon Českém poháru mládeže i celkové 9. místo (a tedy 8. z Čechů) vynikajícím úspěchem.

Všichni zlínští lezci se ale se svým prvním startem v elitní celostátní soutěži vyrovnali výborně a odnesli si podle mě to nejdůležitější – tedy zkušenosti. Každý z nich ví, proč nezalezl ještě líp, i když na to měl a co je třeba zlepšit v tréninku i přímo při závodech. Navíc závodní cesty jsou úplně jiné, než ty, s nimiž se lezci setkají na běžných komerčních stěnách. Rozdíl je právě v kombinaci fyzické náročnosti, technických obtíží a pasáží složitých na vymyšlení. Už sám pohyb v závodních cestách je pro každého z nich přínosem, a protože všichni ukázali, že na to mají, doufám, že se s nimi setkám v příštím kole Tendon Českého poháru mládeže 4. května ve Svitavách.

Kromě těchto lezců, kteří se k medailovým pozicím teprve propracovávají, startovaly na Cibulce i členky Vertikon climbing teamu Tereza Svobodová a Eliška Vlčková, pro něž je hlavní motivací nominace do mládežnické reprezentace.

Náročnější situaci měla Tereza Svobodová, která usiluje o nominaci jak v juniorské kategorii, tak v kategorii dospělých. Po vítězství v Lomnici nad Popelkou, které znamenalo první krok k nominaci mezi dospělými, musela absolvovat závod Tendon ČPM z plného tréninku, protože nabitý kalendář by jí jinak neumožnil kvalitní přípravu. Situaci ale zvládla - do finále postoupila z děleného prvního místa, ve finálové cestě pak zkusila vyřešit problémové místo jinak, než stavěč zamýšlel a to znamenalo celkové 2. místo za Ivou Vejmolovou.

Eliška Vlčková (kategorie B, tedy 14 – 15 let) v první cestě bojovala se zbytečnou nervozitou, z toho vyplynul nepřesně provedený předposlední krok pod topem a dělené 2. místo za Kateřinou Zachrdlovou, další velká favoritka Veronika Peltrámová ale chybovala ještě níž a po první kvalifikaci byla až na dělené 4. pozici. Ve druhé kvalifikaci naopak Veronika Peltrámová zvítězila, souboj se strukturou i jejím bodováním znamenal 3. příčku pro Elišku Vlčkovou a 5. pro Kateřinu Zachrdlovou. Vzorec pro výpočet pořadí po obou kvalifikacích stanovil, že do finále nastupovala z první pozice Veronika Peltrámová, ze druhé Kateřina Zachrdlová a ze třetí Eliška Vlčková. Ve finálové cestě dolezly všechny favoritky do stejného místa a rozhodovalo tak pořadí po kvalifikacích, což znamenalo konečnou 3. příčku pro Elišku Vlčkovou.

Jak viděly závod obě lezkyně si můžete přečíst v jejich blogu zde.

Tomáš Binter st.

Honza Macharáček - kvalifikace. Foto: Monika Brkalová.
Eliška Kudrnová - kvalifikace. Foto: Monika Brkalová.
Eliška Kudrnová - kvalifikace. Foto: Monika Brkalová.
Sára Smilková - kvalifikace. Foto: Monika Brkalová.
Eliška Kudrnová - kvalifikace 2. Foto: Monika Brkalová.
Kuba Hrstka - kvalifikace 2. Foto: Monika Brkalová.
Kuba Hrstka - kvalifikace 2. Foto: Monika Brkalová.
Honza Macharáček - kvalifikace 2. Foto: Monika Brkalová.
Kuba Hrstka - finále. Foto: Monika Brkalová.

Projekt podporuje