MČR v lezení na obtížnost – 2.-3. 11. 2019 BigWall Praha

Na Bigwallu jsem byl naposledy v roce 2014, kdy se zde konalo MČR mládeže, tenkrát ještě od juniorů až po nejmladší závodníky U10. Organizačně to tehdy nedopadlo nejlépe, vyhlášení výsledků si pamatuju ve 22:30 a pak ta cesta po D1 domů, to nebylo dobré...

 

Letos šlo o spojení MČR dospělých, kde mohou startovat i závodníci kategorií A a J, a Akademického MČR. A i když pro některé není už lano hlavní disciplínou, přesto to s námi zajeli zkusit. Na startovní listině bylo celkem 26 žen a 36 mužů. V mužích nechyběli favorité Adam Ondra, Martin Stráník a Jakub Konečný, v ženách scházela jen Iva Vejmolová a Eliška Novotná. Z našeho oddílu dorazila početně nejzastoupenější skupina 11 závodníků:

Kategorie A: Nikol Králíková, Martin Mikulec, Ondra Slezák, Tom a Filip Kociánovi, Vojta Borýsek, Jáchym Lysák

Kategorie J: Katka Macharáčková, Lenka Slezáková, Šimon a Štěpa Potůčci

 

Sobotní kvalifikace začínaly až odpoledne. Byly postaveny celkem 3 cesty v zadních kolmějších profilech, jedna z nich byla stejná pro muže i ženy. Cesty nachystala trojice stavěčů Viktor Pařízek, Vilda Chejn, Denis Pail. Na první pohled se zdály spíše lehčí, ale poté, co třeba ani Adam Ondra netopnul druhou modrou cestu, jsme to trochu přehodnotili. On ten stavěč na předlezovém videu to vždycky dává tak nějak v klidu, až si člověk řekne, že je to asi v pohodě...

Postup do semifinále nevyšel jen Filipovi Kocianovi, který ještě odpoledne odjíždí domů. Ostatní už přemýšleli, která ze čtyř nachystaných cest na převislejších pilířích bude zítra ta jejich.

V devět ráno se zavírá izolace, včera na flash, dnes stylem OS. Celkem 26 závodníků a 26 závodnic dnes bude bojovat o postup mezi 8 nejlepších do večerního finále. Pro mládežnické kategorie A a J sloužilo semi jako finále těchto kategorií. Skvělé výkony předvedli Ondra Slezák, který z našich zalezl vůbec nejlépe a postupoval ze 3. místa do finále mužů! Dále Šimon Potůček, postup ze 4. místa! Oba kluci se tak stali i mistry republiky ve svých kategoriích. Hoši děkujem! Štěpán skončil ve své kategorii  hned za Šimonem a díky velké chybě Štěpána Volfa, mu vyšel i postup do mužského finále z 8. místa. Ostatní kluci se prali statečně, ale na výraznější umístění budeme muset ještě něco dotrénovat a to nejen ve fyzické rovině. Vojta Borýsek 6. místo, Jáchym Lysák 7. místo, Martin Mikulec 9. místo, Tom Kocián 10. místo v kategorii A.

U žen zalezla nejlépe Niki, s výkonem 35+ postoupila ze 4. místa do finále žen a v kategorii A bere bronzovou medaili. Lenka spadla o kousek níž(výkon 28+), když jí ujela pravá noha. Její výkon stačí na 3. místo v kategorii juniorek a postup do finále žen z  6. místa. Od svého zranění kolene, kdy měla zpřetrhané všechny vazy, to pro ni byl první závod. Přestože pohyblivost zraněného kolene se pomalu zlepšuje, nošení ortézy je zatím nutností a tudíž škála kroků omezená. O to větší obdiv a uznání! Katka s výkonem 23+ brala v juniorkách 5. místo, na postup do finále byl nutný výkon 27.

Na večerní finále byla konečně i divácká kulisa silnější než doposud a tak i atmosféra konečně připomněla, že se jedná o vyvrcholení letošní závodní sezóny. Z celkových 16 finalistů, bylo 5 členů z našeho oddílu! Pro ženy byla nachystaná červená cesta v pravém pilíři, pro muže pak modrá v levém pilíři. Ta mužská vypadala opravdu impozantně. Modré Cheeta stisky, dlouhé doutníky, nějaká ta oblina, na spodku řezky, samé těžké kroky a pro jistotu žádný odpočinek. Tyto chyty známe, máme z nich postaveny dvě tréninkové cesty na Vertikonu od Denise Paila. I ta barva sedí.

Ženské finále nevypadá na spodku až tak těžké, ale jak se opět ukázalo nic není zadarmo. Spodek vás pěkně načne a pak už se to s vámi veze celou cestu. Lenka je velmi zkušenou závodnicí, a tak vymyslet kroky není problém. Některé pohyby však musí kvůli kolenu řešit složitěji, než by bylo žádoucí. I tak její výkon stačil na krásné 5. místo. Zatím své nejlepší umístění na MČR zalezla Niki, které došlo až v silovém výlezu z kouta. Niki bere bronzovou medaili i v ženách! Na 2. místě zaslouženě velmi silná Míša Smetanová a vítězkou se podle očekávání stala Eliška Adamovská.

Štěpán se svým výkonem ve finále spokojen nebyl. Po úvodní nepříjemné části mu smekla levá noha na špatné řezce, zrovna ve chvíli, kdy z ní rozjížděl efektní dvojskok. Shodný výkon s Vojtou Trojanem 54+, celkově 8. místo. Ondra měl velký problém ještě o kousek níž, kdy se mu nepodařilo z bočákové lišty zapnout expresku před dvojskokem. Šel o chyt, o dva dál, ale najít pozici na cvak se nepodařilo. Správně si uvědomil, že dál už by to nešlo, vrátil se a po změně pravé nohy na špičku to ze stejné lišty nakonec cvakl. Zhruba 30 sekund, které ale ztratil na místě mu však krutě chyběly. Předvedl však neuvěřitelnou bojovnost, když dvojskok udělal a přidal ještě cvaknutí a jeden chyt. Výkon 60, celkově 6. místo. Nejlépe se s finálovou cestou popral Šimon, který zde bez chyb zalezl až do fyzického selhání. Výkon 80+ a krásné 4. místo. Bronz bral Martin Stráník(84+), stříbro Kuba Konečný(94+) a zlato Adam Ondra(100). Ani Adamovi se nepodařilo cestu topnout. Po závodě jsem se bavil s autorem finálové cesty Vildou. Říkal, že tam nahoře seděl fakt hodně dlouho než to na Adama vymyslel...

Kompletní výsledky jsou zde:

https://www.horosvaz.cz/soutezni-lezeni/prehled-zavodu-cr/kalendar-zavod...

Díky všem závodníkům za účast a předvedené výkony. Šlo o historicky nejúspěšnější MČR, skvělé zakončení sezóny 2019. I pro mě to byla velká satisfakce a hlavně motivace do přípravy další sezóny. Díky patří taktéž rodičům, stavěčům a Jirkovi Vlkovi za dopravu a ubytování.

Tom Sycha

Projekt podporuje