MČR Praha Zličín aneb víkend v nákupáku

Ve dnech 28.-29. října 2017 hostilo nákupní centrum Metropole Zličín v Praze závodníky nejdůležitějšího českého závodu – Mistrovství České republiky 2017. Ve vstupní hale vyrostla pro tuto akci 13 metrů vysoká stěna. Z jedné strany závodní profil s převislostí 6 metrů, z druhé cvičná kolmá stěna pro veřejnost. Závodní cesty nachystala ostřílená dvojice Jan Šolc a Jan Zbranek, použili chyty své značky Move, dále Aix a Flathold.

Pro diváky poskytoval prostor nákupního centra skvělou příležitost, jak být závodníkovi v těsné blízkosti. Z galerie měl člověk nádherný detailní pohled na celou stěnu a vrcholovou pasáž stěny měl jako na dlani. Když se mu ještě podařilo zabrat krajní stůl a mohl si sednout, nebylo co řešit. No a za zády úderná baterie fastfoodů od McDonald's, KFC, čínské speciality, bagety, česká kuchyně až po Ugovu šťávu. Zatímco obchůdky dole se mi zdály poloprázdné, v sobotu byl státní svátek, zde nahoře bylo neustále plno. Že by sem ti Pražáci jezdili jen na jídlo?

Celkový počet účastníků 48, mužů včetně juniorů a kategorie A bylo 32, a žen včetně juniorek a kategorie A bylo 16.

 

Z Vertikon teamu to byli:

dívky kategorie A: Katka Macharáčková, Lenka Slezáková

chlapci kategorie A: Šimon a Štěpán Potůčkovi

chlapci junioři: Jan Macharáček, Kuba Dvouletý

Závod začal v sobotu dopoledne dvěma kvalifikačními cestami. Kvalifikace A, v levé části stěny, moc nevyšla Honzovi ani Kubovi. Oba se dostali pod stropový převis za polovinou stěny a zde si nedokázali poradit s cvaknutím dlouhé expresky, o způsob jakým cvakal předlezec Honza Zbranek se ani nepokusili a pokračovali tedy dál, ale žádný velký boj se už nekonal – vypadly jim nohy a spíše z cesty vystoupili jak z tramvaje. Kluci Potůčkovi tohle zvládli hezky podle vzoru, přehoupli se přes hranu převisu, zde však Štěpán zavadil při dynamickém přešahu levým loktem o hranu a úplně ho to vyhodilo. Šimon se dostal o dva chyty dál, kde už pomalu docházelo. Špatný stup na levou nohu ukončil jeho pokus.

Kvalifikace B, v pravé části stěny, skvěle sedla Kubovi a Šimonovi, kteří ji dokázali topnout. V hodnocení její obtížnosti se značně rozcházeli, zatímco Šimon odhadl na 8a, Kuba dal 7b. Pak si má člověk udělat představu?! Takže asi něco mezi tím. Celkově zde bylo 12 topů. Štěpán až ve výlezu nedotáhl krok do žluté obliny, Honzu zastavil už přelez přes strop, kdy mu při mágování vypadly nohy – a z cesty vystoupil jak z metra. Do nedělního semifinále postupovalo 26 závodníků, takže vše důležité se mělo odehrát až další den.

Ženy závodily na upravených mužských cestách, jen označení A a B bylo prohozeno. Katka zalezla slušně kvalifikaci A, kdy při nálezu do stropu nedokázala zapnout jištění,  odvážně aspoň přidala plusko. Lenka šla velmi hezky, dostala se na hranu stropového převísku, zde jí ale při zvedání nečekaně ustřelila pravá pata na černé pyramidce. V kvalifikaci B ovšem Lenka zalezla skvěle a společně s Eliškou Adamovskou předvedla jeden ze dvou topů. Katka si v druhé cestě mírně pohoršila, kdy cvaknutí 5. expresky ji stálo spoustu zbytečných sil, které pak chyběly. Vzhledem k nízkému počtu závodnic, byl postup do semifinále předem jistý pro celé startovní pole žen.

Nedělní semifinále sloužilo zároveň jako finále pro mládežnické kategorie A a juniory, kteří ovšem už dostávají šanci probojovat se i do mužského finále.

Mužské semi v pravé části stěny se už lezlo stylem OS, první část cesty vedla po malých lištách, v nálezu do stropu čekal záludný boulder, který vyžadoval nejen správně vymyslet, ale i precizně provést, a to především nohama. Spoustu kvalitních lezců toto místo skutečně vyškolilo a poukázalo na skryté nedostatky v technice nohou. Honzu zaskočil už křížový přešah pod převisem, kdy mu ustřelila pravá ruka. I Šimon nás v tomto místě hodně vylekal, kdy nepoužil pomocný stup a tento krok tak tak ubrzdil. Bouldrové místo ve stropě vyžadovalo precizní založení paty na růžové oblině, chyty už byly natolik špatné, že bez nohou cesta potrestala i silově dobře disponované lezce. To se nám stalo osudným. Kuba se Štěpánem zalezli shodný výsledek 48+, Šimon se dostal na 52. Pro Šimona to bylo o to smutnější, že mu mužské finále uteklo o jedinou pozici. Ve své kategorii A to ovšem stačilo na 2. místo a spokojený s umístěním mohl být i Štěpán, který se po uznaném protestu dostal hned za Šimona. Vítězství ve skupině A si odnesl vynikající Slovák Petr Kuric, který i v mužském finále předvedl skvělý výkon a skončil na celkovém 5. místě. Titul mistra republiky tak putuje opět do Zlína, Šimonovi patří velká gratulace za jeho obhájení!

 

Semifinále žen v levé části stěny vedlo po modrých lištách, oblinách a lavorech – oproti mužské cestě bylo čitelnější. Katka dolezla pěkným stylem pod střechu převisu, zde alespoň krátkým gestem naznačilo něco ve smyslu “kdybych měla sílu, tak teď bych cvakla“, a podobně jako v kvalifikaci A přidala nějaké to plusko. Lenka ztratila spoustu sil při cvakání presky ve stropě, ani se zakousnutím do smyčky se to nepovedlo, pokračovala tedy dál, následně cvakla už z dobré pozice, ale ta ztráta se pak projevila ve vrcholové partii, kdy se jí nepodařilo dostatečně vyklepat a podržet malé lišty na odhmat. Zalezla tak shodný výsledek s Eliškou Novotnou 64+, což bylo dělené 5. místo. V cestě padly dva topy – Iva Vejmolová a Eliška Adamovská.

Lenka se tak stala jedinou postupující do “dospěláckého“ finále za Vertikon Zlín.

 

Ve finále předvedla Lenka bezchybné lezení, krásným stylem dolezla až do mírně převislé závěrečné stěnky, zde se už však nedokázala zpevnit při přiskočení velké modré obliny na bočáka. Pro Lenku to tak znamenalo celkově 4. místo, kdy jsme v cestě viděli celkově tři topy.

Na mužské finále jsme už nečekali, ale podle ohlasů to musela být skvělá podívaná. Vítězný Adam Ondra si dokonce dvě hodiny po skončení závodu dal finálovou cestu ještě jednou a bral jen každý druhý chyt. Spadl až ve výlezu ze stropu…

Hned příští sobotu nás čeká závěrečný závod ČP mládeže pro kategorie B,A,J v Chocni, kde by měl mít náš tým opět velmi silné zastoupení. Sestavu by měl doplnit Ondra Slezák, Martin Mikulec, Niki Králíková, kluci Kociánovi a možná i další.

Závěrem patří velký dík Jirkovi Vlkovi, který nám zajistil ubytování a s přehledem pražského taxikáře nás vozil po Praze i po D1. Jezdit metrem by pro nás bylo mnohem zdlouhavější a prý tam teď revizoři kontrolují hlavně Zlíňáky.

Shrnutí našich výsledků:

Chlapci:

kategorie A: 2. Šimon Potůček, 3. Štěpán Potůček

junioři: 4. Kuba Dvouletý, 7. Honza Macharáček

Dívky:

kategorie A: 3. Lenka Slezáková, 7. Katka Macharáčková

Kompletní výsledky na:

https://www.horosvaz.cz/soutezni-lezeni/prehled-zavodu-cr/kalendar-zavodu-cr-lezeni/

Tom Sycha

Projekt podporuje